Radeč

Severozápadní část Brd, někdy řazeno ke Křivoklátské vrchovině. Nejvyšší horou této oblasti je Brno (někdy též Radeč), která dosahuje 718 m.n.m. Je tedy vyšší než nejvyšší hora Brdských hřebenů - Písky......., nicméně není tato oblast tak turisticky navštěvovaná.... Některé svahy na Brnu jsou poměrně dost strmé, někdy má člověk pocit že je na horách Na prvním obrázku je televizní vysílací věž, na turistické ceduli stojí: Bývalý výchozí bod zem. měření střední Evropy. Slovanské hradiště. Na druhém až čtvrtém obrázku naleznete hrad na Radči, někdy též Hrad či Mitervald. Hrad byl založen roku 1343 Oldřichem z Litic. Na počátku 15. století je hrad již neobydlen. Na hřebenu Brna je sice většinový les smrkový, nicméně místy jsou ostrůvkovitě roztroušeny březové hájky a sutě.

 

Zbiroh

Stručná historie města:

Zbiroh (v latinských textech Sbirow, Sbyrow; v německých Zbirow) vznikl z někdejšího podhradí stejnojmenného hradu, jehož zakladatel není znám. Prvně je jmenován v listině kláštera v Plasích r.1230 Chřen ze Zbiroha (de Sbirow) z rodu Sulislavců. Ve XIV.století jsou majiteli Zbiroha páni z Valdeka. Následně se stal Zbiroh majetkem královským. Po změnách v držitelích se zde usadili Rožmberkové téměř na sto let. R.1369 povýšili trhovou ves na městys a mimo jiné výsady dali právo užívat na pečeti pětilistou růži. V době držení Hanuše mladšího z Kolovrat, r.1469, byla vyhlášena v zámecké kapli klatba na krále Jiříka z Poděbrad. Po bitvě na Bílé hoře se stal zámek Zbiroh státním vězením.

R.1865 byl zámek prodán dr. Bethelu Henrymu Strousbergovi, který chtěl učinit Zbiroh střediskem obrovského železářského průmyslu a v l.1869 - 1870 zámek zmodernizoval a novorenesančně přestavěl do dnešní podoby. Po krachu "krále železnic" byl zámek r.1879 prodán knížeti Colloredo-Mannsfeldovi.

R.1850 byl v obci zřízen okresní soud náležející okresnímu hejtmanství v Hořovicích, od r.1896 připojen k hejtmanství v Rokycanech. R.1928 okresní soud ve Zbiroze zaniká. R.1897 byl Zbiroh povýšen na město císařem Františkem Josefem I.

Stručná historie zámku:

Hrad Zbiroh byl pravděpodobně založen počátkem 13.století. Goticky upravován byl koncem 15.století pány z Rožmberka. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Za třicetileté války vydrancovali hrad Švédové.

V 2.polovině 19.století majetkem podnikatele Strausenbergera. V letech 1869 - 1870 zmodernizován a novorenesančně upraven do dnešní podoby. Posledním majitelem byl rod Coloreda-Mansfelda, který zámek přenechal státu.

Hrad si z rané gotické fáze výstavby uchoval základní skladbu s vnitřním hradem a předhradím, části hradeb ve zdivu pozdějších budov a mohutnou válcovou věž ze 13. století ve středu vnitřního dvora. Zachovalá je gotická hradní kaple ze 14. stol. (fresková výzdoba presbyteria). Na nádvoří je studna o hloubce přes 163 m.

Po většinu roku je zámek pro veřejnost uzavřen.

Významné osobnosti se vztahem k městu:

Josef Václav Sládek - básník, překladatel

Karel Vokáč - básník, prozaik

Václav Jaromír Picek - básník a autor písně Čechy krásné, Čechy mé

Marie Pujmanová - prozaička, básnířka

Fráňa Šrámek - básník, prozaik a dramatik

Josef Palivec - básník, překladatel francouzské poezie

Antoním Drachovský - regionální historik

František Alexandr Heber - kupec a autor pětisvazkového díla o českých a moravských hradech

Jan Pohl - advokát, regionální historik

Josef Merhaut - prozaik a novinář

František Frýda - současný spisovatel

Adolf Branald - spisovatel

Václav Vačkář - hudební skladatel

Josef Bohuslav Foester - hudební skladatel a hudební spisovatel

Alfons Mucha - malíř, grafik a ilustrátor

Václav Jedlička - malíř

Pamětihodnosti Zbirožska:

Zámek - původně raně gotický hrad ze 13. stol. s válcovou věží, přestavba pozdně gotická v 15. stol. a na zámek renesanční v 16. stol., nedokončené novorenesanční úpravy z l. 1869-70, kostel sv. Mikuláše - původně gotický, barokně přestavován,

Pětidomí - Smírčí kámen, empírové domy, socha Jana Nepomuckého na náměstí, opona od Alfonse Muchy, v okolí původní roubené stavby,

Ostrovec - vesnická památková rezervace,

Drahoňův Újezd - fara pozdně barokní z 2. pol. 18. stol., klasicistně upravena

 

ZÁMEK ZBIROH

Nově zrekonstruovaný Zbirožský zámek byl otevřen 18. června 2005. Město Zbiroh je romantickým letoviskem na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Plánovaná otevírací doba je od 09:00 do 18:00 hod. (poslední prohlídka v 17:00 hod.). Zpřístupněn je velký sál, zámecká studna, kaple a expozice stálé výstavy "Krásy a tajemství České republiky" ve čtyřech místnostech jižního křídla. Současně bude zahájena výstava dravého ptactva. Místnosti byly upraveny tak, aby připomínaly éru Otakara II., který byl jedním z prvních majitelů zbirožského hradu, dále Karla IV., ale i dobu husitství, Rudolfa II., baroko a končit se bude secesí s připomínkou Alfonse Muchy, jenž na zámku žil a tvořil. Tato část expozice byla připravena ve spolupráci se Západočeským muzeem. Prohlídka zámeckého praku jen na vlastní nebezpečí, je největším parkem na Rokycansku.

Kaple

Rekonstruovaná kaple na zámku Zbiroh po mnoha dlouhých letech opět slouží farníkům. Dne 18. května 2005 byla dle původního plánu v 16,30 hod. slavnostně vysvěcena. Žehnání kaple a hlavního oltáře provedl plzeňský biskup pan František Radkovský společně s rokycanským vikářem panem ThMgr. Jaroslavem Hůlle, emeritním knězem páterem panem Josefem Švarcem a místním farářem panem Dariuszem Gebalou. Počínaje měsícem červen se zde bude až do října sloužit 1x za měsíc v odpoledních hodinách mše svatá. Od července roku 2005 je zde možnost konání svatebních obřadů.

Studna

Při rekonstrukčních a čistícím pracech byly v zámecké studni nalezeny seznamy nacistů. Zámek a hrad Zbiroh byl od roku 1942 hlavním štábem SS. Vedle seznamů byly ve studni objeveny také zbraně ze 17. století a z 2. světové války. Seznamy prověří ministerstvo vnitra. Mezi dokumenty jsou seznamy povýšených, nemocných i mrtvých, sdělil kastelán zámku Martin Drhovský. Očekávají se ještě další nálezy. V osmdesáti metrech je zřejmě studna přepažena a pod falešným dnem mají být údajně tajné chodby.

 

ŽEBRÁK

(okres Beroun) 6 km sev. od Hořovic

Adresa: 267 53 Žebrák, tel./fax: 0316/533202 (záznam). Majitel: Česká republika, Památkový ústav středních Čech. Otevřeno: IV. So, Ne 10-16, V., VI., IX. So, Ne 10-17, VII. a VIII. Út-Ne 9-18, polední přestávka 13.00-14.00. Zavřeno: XI.-III. Možnost samostatné prohlídky bez velké věže a paláce celoročně i mimo časy. V sezóně Po. V případě svátku v Po zavírací den není. Délka prohlídky: 20 min, podle náročnosti. Vstupné. Noční prohlídka: pouze na objednávku. Rezervace: tel. 0316/533202.

Data a zajímavosti z historie:

Stavebníkem hradu při důležité cestě z Prahy přes Plzeň do Bavor byl pravděpodobně Oldřich Zajíc z Valdeka. Na křemencovém valu dal kolem roku 1280 zbudovat hrad chráněný potoky i hradbou na severní, nekryté straně. Nevelké předhradí na severní straně bránila válcová věž, vestavěná do rohu hradební zdi a přístupná pouze z jejího ochozu. Při ní stál palác, snad jednopatrový, z kterého zůstala severní zeď. Při pozdějších přestavbách zmizela hradní kaple, která stávala za palácem. Kolem něj se postupovalo k hornímu hradu s druhou, mohutnou válcovou věží měřící v obvodu 35 metrů a obklopenou hradební zdí. Do věže se vstupovalo padacím mostem z druhého paláce.

Hrad byl od roku 1336 hradem královským. Vedle smutných událostí (zemřel tu prvorozený syn Karla IV.) byl svědkem řady významných jednání, stvrzených podepsáním diplomatických dokumentů, i dobových disputací.

Výstavba nedalekého Točníka oslabila jeho oblibu u krále Václava IV. a postupně vedla k opuštění hradu. Zástavní pánové se o hrad nestarali, a tak je koncem 16. století zmiňován už jako zřícenina. Do dnešní doby se z kdysi významného hradu zachovaly kromě fragmentů zdiva zbytky obou paláců a dvě válcové věže.

Přístup: Zastávka CD Praskolesy, odtud po modré značce 3,5 km do Žebráku (bus), dále 1,5 km k hradu. Autem v obci Žebrák odbočit na Bzovou či Křivoklát, přes ves Točník pod hrad Žebrák; lze parkovat.

Okolí: Úbočím Zámeckého vrchu (červená a žlutá značka) na hrad Točník. Dále lze pokračovat do Hředlí a Zdic po červené, zelené, žluté a modré značce (zastávka CD, dobré vlakové spojení směr Praha i Plzeň) - 16 km.

Jak vznikl název vsi, při které později postavili hrad? Jméno Žebrák se vysvětluje tak, že šlo o osadu chudou, nevýnosnou. U našeho Žebráku existovalo i jiné vysvětlení. Říkalo se, že název dali obci a hradu Buzicové, příslušníci mocného šlechtického rodu. Učinili tak prý z nemístné skromnosti a ve snaze ponížit se před panovníkem. Tuto hypotézu odmítl už August Sedláček. Nejspíš si byl dobře vědom, že co se týče servilnosti, bývalo tomu někdy naopak. Královské pokladny zely prázdnotou a králové se nejednou museli ponížit a žádat své dvořany o vysoké půjčky. Jestli je pak spláceli, to už je jiná otázka. V každém případě odměňovali své věřitele alespoň připsáním majetku či jinými protislužbami. Nelze se divit, že si pak někteří šlechtici dělali, co chtěli, a královská moc byla to poslední, na co se ohlíželi.

 

TOČNÍK

6 km sev. od Hořovic

Adresa: Hrad Točník, 267 51 Zdice, tel.: 311 533 202, www.apusc.cz/objekty/tocnik. Majitel: ČR. Správce: Národní památkový ústav středních Čech se sídlem v Praze. Otevřeno: X., III., IV. So a Ne 10-16, V. a IX. Út-Ne 9-17, VI.-VIII. Út-Ne 9-18, polední přestávka 12-12.30. Zavřeno: XI.-II, Po (v případě svátku v Po zavírací den není). Délka prohlídky: 45 min. podle náročnosti. Noční prohlídka: pouze na objednávku. Rezervace: viz adresa a tel. Bezbariérový přístup: s trochou úsilí kolem hradu a po všech nádvořích. Zvláštní služby: obřadní síň v kapli, na objednávku možná středověká svatba. Koncipované programy pro školy. Středověké jarmarky, ukázky dobové zábavy (hudba, tanec), dílny, kuchyně, soutěže. Stravování: Stálé hradní občerstvení, na objednávku hostiny ve středověkém duchu i s programem. Během akcí černá kuchyně. Jinak stravování v Žebráku, Hořovicích nebo Zbirohu. Parkování: auta i autobusy l km. Vlak: 6 km, zast. Praskolesy.

Expozice: archeologické nálezy, repliky historického nábytku, v královském paláci v králově patře spatříme pramáti dnešní Komerční banky - velkou královskou pokladnici, starou truhlu ze 14. stol. Na nádvoří parkují selské vozy dokreslující atmosféru života na hradě. Mezi nimi pobíhají kočky a psi, žijí tu kozy, kůň, osel a dva medvědi - Babeta a Jarda. Prohlédnout si můžeme konírny pro 90 koní, studnu hlubokou 72 m, věž (vyhlídka), pukrabský palác s novou střechou a nově rekonstruovaný most přes příkop. V předhradí najdeme torzo středověké vesnice. Pakliže sem přijdete ve správném čase, můžete tu prožít skutečně pestrý den s bohatými zážitky.

Data a zajímavosti z historie:

Požár, který poškodil královský hrad Žebrák, kde Václav IV. pobýval a vedl dokonce řadu diplomatických jednání, ovlivnil královo rozhodnutí urychlit výstavbu jen málo vzdáleného Točníku, kde by se cítil nejen bezpečněji, ale který by byl i jeho důstojnějším sídlem. Výstavba proběhla v l. 1395-1400.

Hrad prošel složitým stavebním vývojem, který změnil celou dispozici. Jméno prý dostal podle toho, že se příchozí musel třikrát otočit kolem hory, než se dostal k bráně.

Původně byl vstup do hradu z východní strany po mostě na třech dosud zachovaných pilířích. Most se klenul nad příkopem vytesaným do skály, v němž byla nádrž střádající vodu pro potřeby hradu. Přístup z předdvoří do vnitřního nádvoří brzdily příkopy, padací mosty a hranolovité brány. Na východní straně vnitřního nádvoří je vlastní královský palác, rozdělený ve sklepě i patrech na tři funkčně rozdílné trakty. Obě patra pojilo točité schodiště, které tvarem usnadňovalo obranu. Portály byly místnosti paláce spojeny s ochozy na hradebních zdech.

Dispozice hradu odhaluje dvě novinky, v dějinách podobných staveb dosud neznámé. Předdvoří přejímá funkci barbakanu, samostatných objektů zadržujících útok ještě před vlastní pevností, a sám palác přebírá funkci štítové zdi.

Hradní palác záhy nestačil, a tak na druhém nádvoří vyrostl palác druhý a leccos se změnilo i v paláci královském. Významný průlom do hradní dispozice se udál za Jana z Vartemberka (v l. 1534-49), jehož zásahy daly hradu částečně renesanční vzhled. V příčném křídle na západní straně byl proražen nový vchod do hradu, k němuž stoupala serpentinami po jižním úbočí cesta. Na druhém nádvoří vykopali kutnohorští havíři 72 m hlubokou studni. Východní brána byla zazděna. Znaky zemí, které patřily české koruně, byly z jejího vlysu přeneseny na bránu novou. Pověst o tom, jak krásná lazebnice Zuzana zachránila krále Václava IV. ze zajetí vzpurných pánů, připomínají desky s Václavovým osobním znakem; ve složeném závoji, tzv. věníku, je zobrazen ledňáček - oba symboly lásky.

Král Zikmund, ani zástavní páni neměli o hrad zájem. Starali se spíše o zisky z panství a hrad pustl. Chátrání pokračovalo i poté, kdy se hrad spolu s celým panstvím stal r. 1594 téměř na tři století majetkem České komory.

A tak kdysi reprezentační královské sídlo sloužilo za třicetileté války jako vězení pro těžké zločince, obydlí chudiny, útočiště žebráckých obyvatel a jejich dobytka před hrůzami bitek. Potupně zní stížnost zbirožského hejtmana Jana Kolence, že na hradě je na dva tisíce vozů hnoje.

Rezignoval i poslední šlechtický majitel Josef Colloredo-Mansfeld, který jej spolu s Žebrákem prodal při první pozemkové reformě Klubu čs. turistů.

Dnes hrad zásluhou kastelána a jemu spřízněných duší žije nebývalé rušným životem. Pořádají se tu rozličné akce, jejichž návštěvu vám můžeme jen doporučit.

 

Královský hrad Točník se vypíná nad obcí Žebrák ve Středočeském kraji, v bývalém okrese Beroun.

Oblíbený hrad krále Václava IV. byl postaven ve 14. století. Král sem jezdil především na lov, ale vedl tu i mnohá důležitá jednání.

Zříceniny mohutného hradu byly postupně upravovány a zpřístupňovány v letech 1990-95. Zajímavý je Královský palác s hradním muzeem a Velký palác se sgrafitovou výzdobou. Z hradní věže je pěkný výhled.

V hradním příkopu sídlí dva medvědi, které můžeme sledovat z dřevěného mostu přes příkop.

Okolí: Zříceniny hradu Žebrák, který správou patří pod stejného kastelána. CHKO Křivoklátsko.