Neděle 29.6.


Mapa v měřítku 1:50000 [2,7 MB]

Délka:   72,60 km
Čistý čas:   5:07:45
Průměrná rychlost:   14,1 km/hod
Vystoupané převýšení:   1195 m
Max. nadmořská výška:   1214 m n.m.
Průměrné stoupání:   5%
Max. stoupání:   12%

      První den jsme vyrazili z kempu směrem do centra Bolzana. To jsem našli ještě bez problémů. Ale hned na náměstí jsme musli řešit problém s Lucčiným kolem, kdy pro zatuhlý střed musela vynakládat daleko větší úsilí na šlapání, než by bylo normálně nutné. Tak jsme tam nalili spoustu oleje (který pak Lucce celý den stříkal na nohy), ale moc to nepomohlo. Takže se Lucka první den nadřela daleko víc, než my ostatní.

      Po prohlídce historického centra jsme se vydali směrem do kopců Rittenu nad Bolzano. Sice jsme cestou trochu bloudili, ale nakonec jsme správnou cestu našli, a začalo dlouhé a náročné stoupání. Problémem nebyl ani tak sklon, který se hlavních cestách v Itálii pohyboval tak mezi 6% a 8%, ale hrozné horko (až ke 40 stupňům na slunci), před kterým se dalo skrýt ve stínu jen sporadicky. Navíc jsme celé stoupání absolovovali kolem poledne a po poledni, kdy každý normální člověk v té oblasti drží siestu. A pak taky poměrně hustý provoz na silnici.

      V nejvyšším bodě cesty v Klobensteinu jsme si dali na zahrádce restaurace něco k pití a oběd z vlastních zdrojů a začali se postupně spouštět zase trochu níže. Další cesta až do Barbianu vedla spíše s kopce, ale nevyhnuli jsme se ani několika stoupáním. Každopádně jsme byli rádi, že jsme celou trasu nejeli v opačném směru - cesty byly horší, stoupání prudší. Zastávku jsme si také udělali na vyhlídce na "Piramidi di terra" - jehlanovité skalní útvary vzniklé zvětráváním okolních skal.

      V Barbianu jsme se rozhodli, že vzhledem k času už do původně plánovaného cíle v Klausenu nepojedeme a také místo návratu po druhé straně údolí se vrátíme do Bolzana po hlavní silnici vedoucí údolím. Navíc se taky zatáhlo a zvedl se vítr, takže ač byla cesta s kopce, tak bylo třeba pořád šlapat. Naštěstí jsme po hlavní silnici nemuseli jet hustým provozem příliš daleko - po několika kilometrech začala podél řeky vedoucí cyklostezka, po které jsme dojeli pohodlně až do Bolzana. Díky tomu jsme taky zjistili, jaká síť cyklostezek je v Bolzanu vytvořená, a po nich dojeli až do kempu.

      Večer se přihnala bouřka, která nás donutila se schovat do stanů a odložit plánovanou "oslavu" mého a Pavlina svátku.

Fotky